SAÇ KIRAN NEDİR? SAÇ VE SAKAL DÖKÜLMESİNE KARŞI EVDE YAPILACAK L

SAÇKIRAN İÇİN BAZI REÇETELER

SAÇLAR, kadın ya da erkek olsun, insanlar için oldum olasıya büyük önem taşıyan, güzelliğin ayrılmaz bir bütünü olarak değerlendirilmiştir. Bu bakımdan saç sağlığı, güzel saçlar, her insanın, bebekliğinden, hayatının son gününe kadar daima ön planda tutulmuştur. Saçların böylesine değerlendirilmesi, ona bulaşan hastalıklara önem verilmesini, dolayısı ile, birçok ev ilacının yapılmasına yol açmış, ön ayak olmuştur.

Saçlar için zararlı olan hastalıkların başında SAÇKIRAN gelir. Hastalığa karşı birçok ev ilacı mevcuttur. Pek çok bitkiden, ottan, baharattan ve diğer bileşimdeki maddelerden, ilaç olarak yararlanılır.

REÇETELER

* SAÇKIRAN’ı önlemekte, ya da hastalığın başlamış olması halinde, ‘DEFNE TOHUMU”ndan, kolay ve yararlı ev ilacı yapılır. Bunun için bir miktar defne yaprağı iyice kaynatılır saç köklerine iyice sürülür.

* Tütün külu SAÇKIRAN görulen yerlere bol bol sürülürse, iyilik sağlar,

* Sigara zifiri, SAÇKJRAN’ı gidermek için kullanılan iyi bir ilaç tesirine sahiptir. Bu maksatla kullanılacak sigara zifiri, ağızlıklarda toplanır, hastalığın görüldüğü yerlere sürülür.

* Barut, SAÇKIRAN görülen yerlere ekilir. bu basit uygulamadan önce saçlar iyice yıkanır, fırçalanır. Özellikle hastalık yerleri iyice, derinden derine keselenir, deri açılır, hafif  kanaması sağlanır. Bir miktar sarmısak sürülmesi de büyük yararlı sonuçlar verir.

* SAÇKIRAN’a karşı evde yapılan mükemmel ilaçlardan bir başka reçete şöyledir

6-7 kuru mazı, bir miktar balmumu ile zift ve çam sakızı iyice karıştırılır. 7-8 tane ceviz yakılır, kavrulur. Hazırlanan bu belişim iyice dövülür, ezilir ve bolca zeytinyağına konularak kaynatılır.

Elde edilen bileşim, bir süre dinlendirilir, iyice soğutulur, donması sağlanır

Saçlar, özellikle SAÇKIRAN görülen yerler, küllü su ile iyice yıkanır, temizlenir. Bundan sonra hazırlanan ilaç hastalıklı yerlere iyice yedirilirek sürülür.

 

SAÇLAR SAKALLAR DÖKÜLMESİN

Özellikle gençler için bir kaygı sebebi olan SAÇ ve SAKAL dökülmesine karşı birçok ev ilacı yapılır. Ancak, her şeyden önce sebeplerin bilinmesinde büyük

yararlar vardır. Ciddi durumlarda bir cilt doktoruna görünmek gerekir.

İKİ REÇETE

* SAÇ ve SAKAL’da aşırı dökülmelere karşı fındık ‘tan yararlı bir ev ilacı yapılır. Kolay ve basit olan re çete şöyledir:

Bir avuç dolu su fındık iyice dövülür, toz haline getirilir. Fındık tozu, dökülen saç ve sakal kesimine ekilir. Bu tedaviye uzun bir süre devam edilmesi gerekir.

SAÇ ve SAKAL dökülmesini önlemek ya da gidermek için sarmısak ve tuz karışımından oluşan bir ev ilacı da yararlar sağlar. Reçetesi ve uygulaması şöyledir:
Birkaç baş sarmısak iyice ayıklanır, temizlenir, ezilir. Bir miktar yemek tuzu dövülerek toz haline getirilir. Sarmısak ile tuz iyice karıştırılır.

Saç ve Sakal bol bol yıkanır, kılların dökülmesi yüzünden açılmış yerler iyice keselenir, derinin açılması sağlanır. Bundan sonra, hazırlanan sarmısak tuz karışımından açık yerlere sürülür, krem gibi yedirilir

Yorum Yaz
-->