SAĞLIK SAÇ VE SAÇDERİSİ İÇİN HANGİ VİTAMİNLER GEREKLİDİR?

Mat ve donuk saçlarSaçlar İçin Gerekli Vitaminler kuru ve kaşıntılı saç derisi bize çok tatsız anlar yaşatabilirler. Bu gibi durumlarda kendinizi üzüp ümitsizliğe bırakmamalısınız. Bunun nedeninin vücudunuzda bazı gerekli vitaminlerin eksikliği olabileceği aklınıza geldi mi? Saçlar için gerekli ana vitaminler B grubu vitaminleridir. ASaçlar İçin Gerekli Vitaminler E Saçlar İçin Gerekli Vitaminler C vitaminleri de bu konuda önem taşıyorlar.

B2 Vitamini: Vücudunuzda B 2 vitamini eksikse bunu çok kolay anlayabilirsiniz. saç kökleri çok çabuk yağlanıyorSaçlar İçin Gerekli Vitaminler uçları ise kuru kalıyorsa bu B2 eksikliğinin bir belirtisidir. Bu vitamini sayesinde bizim saçlarımız sağlıklı bir görünüme sahiptir. B2 vitamininin kaynağı süt ürünleriSaçlar İçin Gerekli Vitaminler etSaçlar İçin Gerekli Vitaminler karaciğer ve ekmektir.

B3 Vitamini: Saçlarda gerekli miktarda B 3 vitamini yoksaSaçlar İçin Gerekli Vitaminler saçlar erken beyazlamaya başlar. Bu vitamin saçlardaki pigmetlerin oluşumundan sorumludur. Ayrıca saçların uzamasında da etkin rol oynar. B3 vitamini önemli ölçüde sığır eti ve karaciğerdeSaçlar İçin Gerekli Vitaminlerayrıca bira mayası içindeSaçlar İçin Gerekli Vitaminler balıkSaçlar İçin Gerekli Vitaminler fıstık ve bütün tahıllarda bulunur.

B5 Vitamini: Pantotenik Asit olarak da bilinmektedir. Vitaminin vücutta az olması saç folikülü hücrelerinin yeteri kadar beslenmemesine neden olu. Eksikliği durumunda saç dökülmelerine neden olabilir. Bu vitamin yiyeceklerde bol miktarda bulunur. Bu vitaminin kaynağı tavuk etiSaçlar İçin Gerekli Vitaminler karaciğerSaçlar İçin Gerekli Vitaminler kepekSaçlar İçin Gerekli Vitaminler yumurta sarısıSaçlar İçin Gerekli Vitaminler tahıllarSaçlar İçin Gerekli Vitaminler fıstıkSaçlar İçin Gerekli Vitaminler brokoliSaçlar İçin Gerekli Vitaminler bira mayasıdır.

B6 Vitamini: Saç derisi kuruluğu ve kaşıntı probleminiz varsa bu b 6 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Sevmediğimiz kepek oluşumunda da B6 yetersizliğinin önemli rolü vardır. B6 vitamini eksikliğini tavukSaçlar İçin Gerekli Vitaminler balıkSaçlar İçin Gerekli Vitaminler karaciğerSaçlar İçin Gerekli Vitaminler böbrekSaçlar İçin Gerekli Vitaminler yumurtaSaçlar İçin Gerekli Vitaminler sebzeSaçlar İçin Gerekli Vitaminler soya fasulyesiSaçlar İçin Gerekli Vitaminler muzSaçlar İçin Gerekli Vitaminler fındıkSaçlar İçin Gerekli Vitaminler patatesSaçlar İçin Gerekli Vitaminler lahanaSaçlar İçin Gerekli Vitaminler kepekli tahıl ürünleri tüketerek giderebilirsiniz.B9 Vitamini: Saç uzamasında etkili bir vitamin olarak bilinmektedir. SebzelerSaçlar İçin Gerekli Vitaminler peynirSaçlar İçin Gerekli Vitaminler balıkSaçlar İçin Gerekli Vitaminler gıda mayası yeterli miktarlarda B9 vitamini içerir.

B10 Vitamini: Bu vitamin saçın doğal renginin korunmasına ve beyazlamaya karşı mücadelede görev alır. Süt ürünleriSaçlar İçin Gerekli Vitaminler pirinçSaçlar İçin Gerekli Vitaminler patatesSaçlar İçin Gerekli Vitaminler balıkSaçlar İçin Gerekli Vitaminler fındıkSaçlar İçin Gerekli Vitaminler yumurta sarısı ve bira mayası tüketerek B10 vitamini eksikliği telafi edebilirsiniz.

B12 Vitamini: İçerdiği koblattan dolayı kobalamin olarak da bilinir. Bu vitamin hücre bölünmelerinin hızlı gerçekleşmesiSaçlar İçin Gerekli Vitaminler dolayısı ile saçların sağlıklı olmaları için gereklidir. Düzensiz saç dökülmeleriSaçlar İçin Gerekli Vitaminler kafa derisi kuruluğu ve kaşıntı bu vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkabilir. B12 vitamini hayvansal ürünlerde – etSaçlar İçin Gerekli Vitaminler deniz ürünleriSaçlar İçin Gerekli Vitaminler süt ürünleriSaçlar İçin Gerekli Vitaminler yumurta sarısında bulunur.

BC vitamini: Folik asit olarak da bilinir. Folik asit yeni hücre üretimi açısından önemlidir. Vitamin saçlarn uzamasında önmeli bir etkiye sahiptir. SebzelerSaçlar İçin Gerekli Vitaminler karaciğerSaçlar İçin Gerekli Vitaminler bira mayasında bulunur.

C vitamini: Bu vitaminin görevi saç köklerine kan taşıyan kılcal damarların çalışmalarını desteklemektir. Bu sayede kafa derisinin kan dolaşımını artırır ve saç kaybının önlenmesini sağlarSaçlar İçin Gerekli Vitaminlersaç köklerini güçlendirir. TurunçgillerSaçlar İçin Gerekli Vitaminler lahanaSaçlar İçin Gerekli Vitaminler maydanozSaçlar İçin Gerekli Vitaminler kuşburnu meyveleri C vitamini deposudur.

A Vitamini – Retinol: Kuru ve kırılgan saçların tedavisinde A vitamini yararlıdır. Bu vitamin zarar görmüş saç yapısını geri yükleyipSaçlar İçin Gerekli Vitaminler saçlara esneklik kazandırılmasında yardımcıdır. A vitamini kaynakları – balıkSaçlar İçin Gerekli Vitaminler tereyağıSaçlar İçin Gerekli Vitaminler yumurta sarısıSaçlar İçin Gerekli Vitaminler karaciğerSaçlar İçin Gerekli Vitaminler kayısıSaçlar İçin Gerekli Vitaminler böğürtlenSaçlar İçin Gerekli Vitaminler havuç olarak bilinmektedir.

E Vitamini: E vitamini kanda oksijen taşıma sürecine dahil olduğundanSaçlar İçin Gerekli Vitaminler dolaşımını artırırSaçlar İçin Gerekli Vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan insanların saçları da sağlıklı olur. E vitamini eksikliği saç gelişimi olumsuz etkileyipSaçlar İçin Gerekli Vitaminler saç dökülmesine neden olabilir. FındıkSaçlar İçin Gerekli Vitaminler ayçiçeği yağıSaçlar İçin Gerekli Vitaminler kuruyemişlerde bulunur.

Beslenmenize dikkat ederek saçınızın sağlıklı yapısını koruyabilir ve saç ve deri hastalıklarına yakalanmazsınız.

Yorum Yaz
-->