ŞEVKİ GÜNGÖR DEN ÇEŞİTLİ ŞİFALI KÜR TARİFLERİ

nam-ı diğer ege lokmanı şevki güngör,ezgi  ile şifalı yemekler adlı programıma katılarak  bitkisel tedavilerle hangi hastalığa nasıl bir kür uygulanması gerektiği konusunda bilgiler ve kürler verdi.işte bu kür tariflerinden bazıları ve uygulama şekilleri şöyle:

ÖKSÜRÜK İÇİN ŞİFALI BİTKİLER:

Günde 3 defa aç karnına çitlembik yağı içilir. Kişi 3 yaşından küçük ise,  çay kaşığı, 3 yaşından büyük ise  tatlı kaşığı, ölçü olarak kullanılır. 1 hafta içerisinde öksürük kesilir. Çitlenbik yağı, aynı zamanda, bronşit ve zatürre için de çok faydalıdır.


ÖDEM VE ŞİŞKİNLİK İÇİN ŞİFALI BİTKİLER:

Civanperçemi çayı günde 2 defa içilir. Kantaron çayı, günde 2 defa içilir. bu bitkileri dönüşünlü kullanabilir veya sadece 1 tanesini tercih edebilirsiniz.


 ZAYIFLAMA :

Funda bitkisi zayıflamak için, çok faydalıdır. Ama, burada önemli bir püf nokası bulunmaktadır. Funda yaprakları ile demlenen çay, zayıflamada, çok yarar sağlamaz. Zayıflamayı sağlayan, funda suyudur. Günde 3 kahve fincanı içilmelidir.


UYKUSUZLUK İÇİN ŞİFALI BİTKİLER:

1 bardak kaynar suya, karabaş otu, kantaron otu ve melisa bitkilerinin karışımından 1 tatlı kaşığı atılıp, 5 dak. demlendirilir. akşam yatmadan 1 saat önce içilir. Bu karışım aynı zamanda, unutkanlık için de çok faydalıdır.
Ayrıca, kantaron ekstratı hapı ve/veya ginkobilboa hapı da unutkanlık ve uykusuzluk için, son derece yararlıdır.


MS İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ :

Adaçayı suyu, kekik suyu,karabaş suyu ve biberiye suyu aynı oranda karıştırılır. Günde 3 fincan içilir. Eğer, bu bitki suları ayrı ayrı içilecekse, 1/2 finca içilmelidir. Bu 4 bitki suyunun karışımı, sinir uclarındaki iltihaplanmayı giderir ve MS hastalığının iyileşmesinde fayda sağlar.

KEMOTERAPİ GÖREN HASTALAR İÇİN:

Kemoterapi sonrası özellikle mide şikayeti ve bulantı problemi yaşayan hastalar için, nane suyu, adaçayı suyu ve mersin suyu çok faydalıdır.
Acı ot suyu, kanser hücrelerinin yok edilmesi için, çok faydalıdır.  Acı ot suyu, kemoterapi yapıldıktan 3 gün sonra kullanılmalıdır. Kemoterapiden sonra oluşan saç dökülmeleri ve halsizlik gibi şikayetlerin giderilmesinde faydalıdır.
Kantaron ekstratı hapı, kemoterapi sırasında oluşan depresyona karşı oldukça faydalıdır. Günde 3 defa kullanılmalıdır.  Bunun yanısıra, karabaş suyu da sakinleştirici etkiye sahip olduğundan kullanılabilir.

 

KAYNAK: Kanal7- ezgi ile şifalı yemekler-ege lokmanı şevki güngör

Yorum Yaz
-->